avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Cerere ajutor public judiciar
Discuție deschisă în Executare silită

Cerere ajutor public judiciar

Buna ziua,
am depus o cerere de ajutor ubplic judiciar in dosarul privind o contestare la executare.
Am primit din partea instantei o adresa prin care mi se solicita sa precizez:
-care este componenta familiei in sensul prevazut de art OUG 51/2008
-se precizez care este situatia veniturilor nete ale fiecarui membru al familiei (inclusiv , daca este cazul, pentru sot) in ultimele 2 luni si sa depun acte doveditoare in acest sens;
-sa depun declaratie pe propira raspundere in care sa precizez daca in cursul ultimelor 12 luni am mai beneficiat de ajutor public judiciar.

Intrebari:
1.daca sotul nu are aceeasi resedinta cu sotia si copiii si nici nu participa la suportarea cheltuielilor familiale -insa nu exista documente justificative (nici hotarare de divort sau alte documente privind separarea- prin ce documente se poate adeveri aceasta situatie astfel incat sa nu se ia in calcul si venitul sotului (ceea ce nu in acord cu situatia reala);
2. declaratia pe proprie raspundere trebuie prezentata in forma autentificata la notar sau nu?

Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 2 Decembrie 2018
Laura Stamate, utilizator
Cel mai recent răspuns: Laura Stamate , utilizator 16:58, 6 Decembrie 2018
Daca locuiti la bloc veti prezenta o adeverinta cu membrii familiei cu care locuiti . Daca sotul nu locuieste cu dvs. nu aveti de ce va face probleme , veti preciza in cerere ca nju locuieste cu dvs. aratati cu cine locuiti, ce venituri are fiecare membru al familiei , veti depune adeverinta de venit (talon pensie)pentru fiecare membru , persoana majora ;Veti depune adeverinta de venituri de la ANAF pentru fiecare persoana majora din familie cu care locuiti din care rezulta ca nu aveti alte venituri facturi de plata utilitatilor si orice cheltuieli lunare aveti , rate etc ,Declaratia pe proprie raspundere se face pur si simplu fara nici o autentificare
Multumesc, doamna avocat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de ajutor public judiciar Nina1 Nina1 Ce documente sunt necesare la depunerea unei cereri de ajutor public judiciar? (vezi toată discuția)
Ajutor public judiciar- acte necesare csabled csabled ce acte trebuie depuse impreuna cu cerere de ajutor public judiciar? Sotia mea trebuie sa dea o declaratia la fata notarului deoarece ea nu lucreaza? Fata ... (vezi toată discuția)
Cerere de ajutor public judiciar. georgescupaul georgescupaul Sunt reclamant intr-un dosar de raspundere civila delictuala si instanta mi-a stabilit o taxa judiciara de timbru foarte mare. Vreau sa fac o cerere de ajutor ... (vezi toată discuția)