Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA chirie spatiu automat cafea
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA chirie spatiu automat cafea

Buna ziua,

Va rog frumos sa imi spuneti cum sa procedez in urmatorul caz:
codul CAEN al societatii noastre este 9311, activitati ale bazelor sportive. Eliberam facturi cu 5% TVA pentru activitatea de inchiriere terenuri de sport, dar pentru facturarea unei chirii a unui automat de cafea, folosesc TVA -ul de 5% sau 19%?
Multumesc anticipat!
Eu daca as fi in locul dvs nu as scrie pe facturi "inchiriere terenuri de sport", ci "utilizare terenuri de sport ", pentru ca s-ar putea sa interpreteze Finantele ca este inchiriere de mijloace fixe, deci tva 19%.
Iar inchirierea unui automat de cafea, dupa parerea mea, se incadreaza la inchirieri mijloace fixe, adica 19% tva.
Asa m-am gandit si eu. Multumesc frumos!
Cu placere !