Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ANGAJAT dar stai acasa....
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ANGAJAT dar stai acasa....

o intrebare am si eu....in urma cu o luna si jumatate am fost la un interviu (mentionez ca eram angajata pe o per nedeterminata la o firma) iar in urma acestui interviu am fost angajata.managerul cu care am dat interviul mi-a semnat aplication-ul insa i-am explicat ca o sa trebuiasca sa demisionez de la locul actual de munca si sa stau in preaviz 15 zile.Toate bune si frumoase!M-au trimis la contabilitate mi-au dat documentatia pentru angajare,m-au trimis la analize si urma ca dupa cele 15 zile de preaviz sa ma prezint la munca.Cu doua zile inainte de sfarsitul preavizului m-au sunat de la personal sa ma intrebe daca vin la data stabilita si sa imi comunice in ce schimb intru.Nu a mai durat mult cam o ora si m-au sunat ca tot ce am stabilit cade si ca urmeaza sa mai vin la un interviu si sa astept pana ma suna ei pentru ca vrea sa ma mai vada un manager.Intre timp preavizul meu s-a terminat si am inceput sa astept cu nerabdare telefonul minune.a trecut o saptamana si m-au chemat sa ma vada si al doilea manager.Am asteptat o ora pana am intrat si am realizat ca Dl manager ma luase ca fiind de fapt la primul interviu.I-am explicat ca mai fusesem la un interviu cu 3 saptamani in urma si ca am facut analizele si ca mi-am dat demisia de la locul de munca etc si m-a intrebat de salariu,eu i-am asteptat insa oferta dansului si mi-a spus ca urmeaza sa ma sune fetele luni,mentionez ca era vineri,sa imi comunice salariul.Si au trecut inca 3 saptamani in care au 3 zile de "luni",eu am tot sunat la ei am cerut sa vb cu el,sa mi se dea un raspuns sa mi se spuna ce fac in continuare,insa mereu mi se spune ca nu e in tara,ca o sa vb sefa de departement cu el etc.Deci eu cum pot proceda acum?ii pot da in judecata ca mi-am pierdut locul stabil de munca??Va rog sfatuiti-ma pt ca deja o iau razna....Multumesc.
1. Sunt destui angajatori neseriosi.Nu stiu daca aveti sanse in instanta deoarece nu aveti nici un act semnat, cu promisiuni de angajare.
2. Dvs. ati dat vrabia din mana pe cioara de pe gard. Trebuia sa semnati CIM cu o data anume si apoi sa demisionati de la fostul loc de munca. Acum stiti cum sa procedati intr-un caz similar.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane