Forum Suport Tehnic Probleme tehnice in functionarea ... Mentenanta echipamente
Discuție deschisă în Probleme tehnice in functionarea avocatnet.ro

Mentenanta echipamente

Buna ziua! Doresc sa stiu daca exista vreo lege care reglementeaza obligativitatea firmei care monteaza masini echipamente utilaje intr o statie tratare apa reabilitata, sa asigure mentenanta acestora si pe ce perioada? Multumesc
Sunt prevederi care se mentioneaza in contractul de prestari servicii incheiat intre beneficiar si prestator pentru montarea echipamentului respectiv.
Multumesc ptr raspuns! Dar e posibil ca in urma unei investitii de citeva mil.de euro sa nu ai un contract de mentenanta macar pe perioada garantiei?
In perioada de garantie nu este nevoie de contract separat pentru mentenanta. Defectiunile aparute in functionarea echipamentului tehnic se remediaza prin service-ul indicat pe certificatul de garantie, pe cheltuiala vanzatorului.
Vedeti in contractul de vanzare-cumparare/ in certificatul de calitate/ in declaratia de conformitate/ in instructiunile tehnice si in cartea tehnica a echipamentului tehnic care este perioada de garantie (nu poate fi mai mica de 2 ani conform legislatiei din Romania).