Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil din concubinaj dus din UK în România și ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil din concubinaj dus din UK în România și reținut acolo de tata

Buna ziua.
Am așa o situație, am fost un concubinaj timp de 4 ani. In acest timp am născut o fetita care acum are 3 ani. De mai mult de un an neam stabilit cu toții in Anglia. De aproximativ 5 luni nu mai locuim impreuna neam despărțit. Fata a rămas cu mine eu aveam grija de ea. Tatăl avea acces la ea. Mi sa cerut din parte lui voia de a duce fata in vacanța in romania (Oradea) in vizita la rudele lui de pe data de 28noiembrie și ca pe 2 Decembrie o să-mi reîntoarcă copilul inapoi. Pe data de 2 Decembrie am fost sunată de tatăl copilului și mi-a spus ca copilul ramine la el și nu mi-l mai da inapoi si dacă vreau pot veni in romania sa o vizitez ai atit. Ce pot face in aceasta situație cum pot sa îl dezic de dreptul părinteasc și sa am numai eu acces la copil. Menționez ca ajutorul copilului din Anglia îl primește el și niciodată nu mi la dat și niciodată nu ma ajutat financiar cu nimic. Va mulțumesc anticipat aștept răspuns .
Manuela Rășină, administrator
Aveti la dispozitie mai multe actiuni in justitie dar ar fi bine sa va grabiti.
Primul pas ar fi sa angajati un avocat englez pentru a merge la ministerul de justitie britanic si sa inceapa derularea demersurilor necesare prin ministerele competente.
Sa stabiliti o strategie si cu un avocat roman pentru ceea ce va urma in Romania.
Veti avea proces si la Bucuresti si la Oradea dupa cum vad eu lucrurile desi ar fi posibil sa fie suficient un proces la Bucuresti.
Sunt aspecte care trebuie discutate in concret si sa va decideti impreuna cu avocatul si in functie de bugetul de care dispuneti.Daca nu aveti decat un buget redus in mod sigur doar un proces la Bucuresti veti avea.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat