avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot fi acuzată de răpire dacă plec împreună cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot fi acuzată de răpire dacă plec împreună cu copilul din UK spre România? Și eu, și tatăl suntem cetățeni români

Pot fi acuzată de răpire daca plec împreună cu copilul meu din UK spre tara noastra de origine: România? Avem resedinta in Anglia, dar suntem ambii parinti cetățeni români. Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 28 Februarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 09:07, 27 Februarie 2019
Da, va poate acuza de rapire si poate solicita intoarcerea copilului daca in uk aveati resedinta obisnuita.
Ca sa plecati legal, actionati in instanta de acolo.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Februarie 2019
gi-jane2, moderator
Poate demara procedura de “rapire internationala” solicitand inapoierea minorului, cf Conventiei de la Haga (1980).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copil din concubinaj dus din uk în românia și reținut acolo de tata Liubovi Cadis Liubovi Cadis Buna ziua. Am așa o situație, am fost un concubinaj timp de 4 ani. In acest timp am născut o fetita care acum are 3 ani. De mai mult de un an neam stabilit ... (vezi toată discuția)
Copil iesit din țară Ddda Ddda Ce se poate face in cazul in care un copil este dus in alta tara decât cea prevăzută în procură!unde să facem reclamație!copilul se află în Uk și ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, este posibil ca tatal sa acuza mama de rapirea copilului ... Koala1234 Koala1234 Buna ziua , este posibil ca tatal sa acuza mama de rapirea copilului ( 3 luni ) , pentru ca nu mai doreste sa se intoarca in tara in care traieste tatal? Am ... (vezi toată discuția)