Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot fi acuzată de răpire dacă plec împreună cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot fi acuzată de răpire dacă plec împreună cu copilul din UK spre România? Și eu, și tatăl suntem cetățeni români

Pot fi acuzată de răpire daca plec împreună cu copilul meu din UK spre tara noastra de origine: România? Avem resedinta in Anglia, dar suntem ambii parinti cetățeni români. Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Da, va poate acuza de rapire si poate solicita intoarcerea copilului daca in uk aveati resedinta obisnuita.
Ca sa plecati legal, actionati in instanta de acolo.
gi-jane2, moderator
Poate demara procedura de “rapire internationala” solicitand inapoierea minorului, cf Conventiei de la Haga (1980).