Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Factura emisa fara stirea mea
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Factura emisa fara stirea mea

Buna ziua,
Am aflat, intamplator, ca o cunostinta a emis o factura in numele firmei mele, fara acordul meu. A copiat modelul facturii mele, a trecut un cont de banca personal si a si incasat banii de la o companie.
Care sunt obligatiile mele in aceasta situatie?
Multumesc
Eu zic sa nu inregistrati factura in contabilitate.
Pe de alta parte, cred ca ar fi mai indicat sa puneti aceasta intrebare pe forum dar la sectiunea "Discutii juridice". Sigur veti primi raspunsuri competente de la juristi (avocati ).
Va multumesc frumos. Desigur ca nu pot inregistra factura, pentru ca aceasta nu contine contul nostru bancar si nici nu a fost emisa de un reprezentant / angajat al companiei.
Va multumesc frumos
Nu aveti pt ce.
Este posibil sa fie vorba de înșelăciune daca am inteles eu bine.
Ar trebui depusă plângere penală dar mergeți la avocat sa vedeti cum sa o rezolvați daca nu vreti sa depuneti plângere.
Pot exista mai multe probleme.
Sa aveti grija sa nu fiti considerat complice daca este afectată si cealalta societate.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat