avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Factura emisa fara stirea mea
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Factura emisa fara stirea mea

Buna ziua,
Am aflat, intamplator, ca o cunostinta a emis o factura in numele firmei mele, fara acordul meu. A copiat modelul facturii mele, a trecut un cont de banca personal si a si incasat banii de la o companie.
Care sunt obligatiile mele in aceasta situatie?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:22, 4 Decembrie 2018
Eu zic sa nu inregistrati factura in contabilitate.
Pe de alta parte, cred ca ar fi mai indicat sa puneti aceasta intrebare pe forum dar la sectiunea "Discutii juridice". Sigur veti primi raspunsuri competente de la juristi (avocati ).
Va multumesc frumos. Desigur ca nu pot inregistra factura, pentru ca aceasta nu contine contul nostru bancar si nici nu a fost emisa de un reprezentant / angajat al companiei.
Va multumesc frumos
Nu aveti pt ce.
Este posibil sa fie vorba de înșelăciune daca am inteles eu bine.
Ar trebui depusă plângere penală dar mergeți la avocat sa vedeti cum sa o rezolvați daca nu vreti sa depuneti plângere.
Pot exista mai multe probleme.
Sa aveti grija sa nu fiti considerat complice daca este afectată si cealalta societate.
Ultima modificare: Marți, 4 Decembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am luat teapa și înșelăciune Și minte o grămada de oameni ... Valer Alex Valer Alex Am luat teapa și înșelăciune Și minte o grămada de oameni Am dat sa ma înscriu de permis am dat bani după nu mio mai răspuns Cum fac sa recuperez ... (vezi toată discuția)
Plingere penala ionela_mc ionela_mc Buna ziua, ma puteti ajuta va rog cu un model de plingere penala, deoarece sunt noua pe acest post si am fost pusa sa redectez una. este vorba de o societate ... (vezi toată discuția)
Factura externa ioasaf ioasaf buna ziua. Daca am o factura emisa catre o societate din UE ,deci in valuta, clientul poate achita factura in RON ? Va multumesc (vezi toată discuția)