Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se completează declarația unică pentru ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se completează declarația unică pentru veniturile obținute în 2018 din vânzare părți sociale ale unui SRL?

Buna ziua, Cum se completeaza declaratia unica pentru veniturile obtinute in 2018 din vanzare parti sociale ale unui srl.
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Decembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: alinaeln , utilizator 08:35, 7 Decembrie 2018
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 119 Stabilirea castigului net impozabil prevede:
”Stabilirea castigului net anual impozabil
(1) Castigul net anual impozabil din transferul titlurilor de valoare, din orice alte operatiuni cu instrumente financiare, inclusiv instrumente financiare derivate, precum si din transferul aurului financiar se determina de contribuabil ca diferenta intre castigul net anual si pierderile reportate din anii fiscali anteriori rezultate din aceste operatiuni.
(2) Pierderea neta anuala din operatiuni prevazute la art. 91 lit. c) si d) stabilita prin declaratia unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice se recupereaza din castigurile nete anuale obtinute in urmatorii 7 ani fiscali consecutivi.
(3) Regulile de reportare a pierderilor sunt urmatoarele:
a) reportul se efectueaza cronologic, in functie de vechimea pierderii, in urmatorii 7 ani consecutivi;
b) dreptul la report este personal si netransmisibil;
c) pierderea reportata, necompensata dupa expirarea perioadei prevazute la lit. a), reprezinta pierdere definitiva a contribuabilului.
(4) Pierderile nete anuale provenind din strainatate se reporteaza si se compenseaza de catre contribuabil cu veniturile de aceeasi natura si sursa, realizate in strainatate, pe fiecare tara, inregistrate in urmatorii 7 ani fiscali.”

Iar conform art. 123 lit. b.) din Codul fiscal:
”Stabilirea si plata impozitului anual datorat
(1) Impozitul anual datorat se stabileste de contribuabili in declaratia unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice, pentru veniturile realizate in anul fiscal anterior, prin aplicarea cotei de 10% asupra fiecaruia dintre urmatoarele:
………………………………
b) castigul net anual impozabil determinat potrivit prevederilor art. 119.”

Din cele sus-mentionate rezulta faptul ca persoana fizica trebuie sa determine castigul net anual impozabil aferent intregului an 2018 conform art. 119 din Ledea 227/2015 privind Codul fiscal, tinand cont de toate castigurile/pierderile rezultate din transferul titlurilor de valoare pe care le va realiza in acest an, sa stabileasca impozitul anual datorat conform art. 123 si sa-l declare prin declaratia unica “depusa pentru anul fiscal anterior”, adica depusa pana la data de 15 martie 2019 pentru anul 2018.
Buna ziua, multumesc pentru raspuns , insa nu este ceea ce am solicitat. Teoria asta o stiam si am determinat sumele. Ati incercat sa completati declaratia pentru aceasta problema?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
V-am raspuns in cunostinta de cauza.
Pentru veniturile realizate din vanzarea de parti sociale declaratia unica se depune pentru fiecare an fiscal pana la data de 15 martie inclusiv a anului urmator celui de realizare a castigului net anual/pierderii nete anuale, dupa cum se prevede la art. 122 alin. 3 din Codul fiscal.
Care este valoarea la care ati vandut partile sociale: la valoarea nominala sau la alta valoare?
Buna dimineata, la valoare mai mare, din aceasta cauza si platesc impozit si cass, dar nu asta era problema. In formularul declaratia unica , privind veniturile impozabile estimate pe 2018, NU GASESC sau NU EXISTA POSIBILITATEA SA LE DECLARI, pentru a le achita inainte de 15 dec 2018 si pentru a beneficia de reducerea de 5% + 5%. Declaratia este pentru veniturile realizate din 2017 si veniturile estimate pe 2018. Asta am solicitat, ce optiuni sa aleg in formular ca sa declar aceste venituri. Va multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 7 Decembrie 2018
juridic_cas, utilizator

Alte discuții în legătură

Pierdere tranzactii bursiere pedrolino pedrolino pierderile din tranzactii bursiere inregistrate de o persoana fizica la sfarsitul anului 2014 se pot deduce din veniturile cumulate in anul 2014 ? (vezi toată discuția)
Impozit castig din vanzare actiuni teodor11 teodor11 Buna ziua, Daca in anul 2011 am avut pierderi de 10000ron din vanzare actiuni si in anul 2017 am avut venit de 10000ron mai trebuie sa platesc impozit? ... (vezi toată discuția)
Obligativitate declarare pierderea neta anuala Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi puteti spune cu certitudine daca in ceea ce priveste veniturile din investitii si anume, veniturile obtinute sub forma castigurilor din ... (vezi toată discuția)