Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Pot radia masina fara placutele de inmatriculare pt un ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Pot radia masina fara placutele de inmatriculare pt un auto dezmembrat?

Buna,
Am avut o masina pe care am dezmembrat-o anul trecut (2017). Detin actele care atesta dezmembrarea si restul actelor necesare pt. radiere. Nu mai am placutele de inmatriculare pentru ca a fost predata cu tot cu ele catre cei care au dezmembrat-o. Pot sa o radiez fara placute? A doua intrebare este daca trebuie sa platesc impozitul pe anul acesta pentru a o radia in conditiile in care dezmembrarea s-a facut anul trecut.
Multumesc anticipat pt raspuns!
alina.marginean, utilizator
Atat timp cat dv nu ati introdus la autoritatea fiscala in timp util documentele legale care sa ateste dezmembrarea vehiculului,acesta inca figureaza in evidenta dv fiscala,respectiv au fost calculate si impuse obligatii aferente
Puteti radia vehiculul
Radierea auto de pe rolul dv fiscal se va face dupa depunerea documentelor justificative si dupa achitarea obligatiilor aferente auto pana la momentul depunerii documentelor