Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Buna ziua, dupa decesul bunicilor s-a facut dezbaterea de mostenire a unei case (in 1984) in urma careia din cei 6 copiii (urmasi), 2 au renuntat la mostenire iar ceilalti 4 au primit cate 1/4 parte fiecare. Intre timp au decedat: (in 1988) unul dintre urmasii care a renuntat la mostenire (a avut 1 mostenitor-copil, a fost divortat), (in 1991) un mostenitor (fara urmasi-nu a fost casatorit si nu a avut copiii), (in 1994) celalalt urmas care a renuntat la mostenire (fara urmasi-nu a fost casatorit si nu a avut copiii), (in 2016) un mostenitor (urmasi- 2 copiii si sot), (in 2018) un mostenitor (urmasi-2 copiii si sotie). La dezbaterea de mostenire a primului mostenitor decedat fara urmasi/mostenitori (in 1991) se imparte partea lui si copilului urmasului care a renuntat la mostenire si a decedat in 1988? Partenerii supravietuitori ai mostenitorilor decedati au dreptul la mostenirea aceasta sau numai copiiii? Multumesc
Cel decedat in 1991 va fi mostenit de:
- fratele decedat in 1994
- fratele decedat in 2016
- fratele decedat in 2018
- nepotul de la fratele decedat in 1988.
Masa succesorala cuprinde 1/4 de la bunici+ alte bunuri pe care le-a dobandit in timpul vietii (daca exista).

Apoi trebuie dezbatuta succesiunea dupa fiecare din frati.
Cel decedat in 1994, va fi mostenit de:
- fratele decedat in 2016
- fratele decedat in 2018
- nepotul de la fratele decedat in 1988.
Masa succesorala cuprinde cota de la fratele decedat in 1991 + alte bunuri pe care le-a dobandit in timpul vietii (daca exista).

Cel decedat in 2016 va fi mostenit de: sotie (1/4) si de copii (3/4)
Masa succesorala cuprinde: cota de la bunici+ cota de la fratele decedat in 1991 + cota de la fratele decedat in 1994 + jumatate din bunurile comune dobandite cu sotia.

La fel si pentru fratele decedat in 2018.
Va multumesc pentru raspuns. Va doresc o zi frumoasa!

raluk0207 a scris:

Cel decedat in 1991 va fi mostenit de:
- fratele decedat in 1994
- fratele decedat in 2016
- fratele decedat in 2018
- nepotul de la fratele decedat in 1988.
Masa succesorala cuprinde 1/4 de la bunici+ alte bunuri pe care le-a dobandit in timpul vietii (daca exista).

Apoi trebuie dezbatuta succesiunea dupa fiecare din frati.
Cel decedat in 1994, va fi mostenit de:
- fratele decedat in 2016
- fratele decedat in 2018
- nepotul de la fratele decedat in 1988.
Masa succesorala cuprinde cota de la fratele decedat in 1991 + alte bunuri pe care le-a dobandit in timpul vietii (daca exista).

Cel decedat in 2016 va fi mostenit de: sotie (1/4) si de copii (3/4)
Masa succesorala cuprinde: cota de la bunici+ cota de la fratele decedat in 1991 + cota de la fratele decedat in 1994 + jumatate din bunurile comune dobandite cu sotia.

La fel si pentru fratele decedat in 2018.