Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Hrana data angajaților în timpul programului de lucru
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Hrana data angajaților în timpul programului de lucru

Buna, suntem o microinreprindere de it, si patronul firmei ar dori sa asigure hrana pe parcursul zilei angajatilor, adica frigiderul firmei sa fie intotdeauna plin cu ex.: fructe, lactate, dulciuri, apa, diverse. Cum as putea sa contabilizez aceste alimente cumparate? Patronul nu vrea sa apeleze la firme de catering, alimentele le-ar procura el fie din piata fie din magazine. Noi suntem o firma neplatitoare de tva.
Multumesc
george-neagu, moderator
Cel mai usor ar fi patronul sa isi distribuie dividende si sa cumpere din acestea produsele.
multumesc
Buna seara.Cel mai usor ar fii sa procurati bonuri de masa si asa puteti scadea din contabilitate suma oferita angajatilor pt mancare. Succes
Tichetele de masa se acorda salariatilor, nu se folosesc de nimeni altcineva.

Legea 165/2018:
Art. 12. - (1) Tichetele de masă pe suport hârtie se distribuie de către angajator, lunar, în ultima decadă a fiecărei luni, pentru luna următoare.
(2) În condiţiile prevăzute la alin. (1), angajatorul distribuie, pe salariat, un număr de tichete de masă corespunzător numărului de zile lucrătoare din luna pentru care se face distribuirea.
Ioan Petru Butariu, Contabil