Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Utilizarea aceluiasi permis de munca pentru alt job ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Utilizarea aceluiasi permis de munca pentru alt job (Cetatean NON-UE)

Sunt cetatean din inafara UE si lucrez in Romania avind permis de munca. As putea sa imi schimb jobul in alt judet avind acelasi permis de munca sau trebuie de reinceput din nou toata procedura?
Străinul încadrat în muncă în baza avizului de angajare, cu excepția celui pentru lucrători sezonieri, poate ocupa un nou loc de muncă, la același angajator sau la alt angajator, oricând pe perioada de valabilitate a permisului unic ori a Cărții albastre a UE.

Străinul este încadrat în noul loc de muncă în baza unui nou aviz de angajare obținut de angajator în condițiile prezentei ordonanțe.
Aceasta inseamna ca persoana ce detine permisul de munca se poate angaja la o alta companie pina ce expira perioada de valabilitate a permisului.
Aceasta inseamna ca persoana ce detine permisul de munca se poate angaja la o alta companie pina ce expira perioada de valabilitate a permisului ?

Cornel Vasile a scris:

Străinul încadrat în muncă în baza avizului de angajare, cu excepția celui pentru lucrători sezonieri, poate ocupa un nou loc de muncă, la același angajator sau la alt angajator, oricând pe perioada de valabilitate a permisului unic ori a Cărții albastre a UE.

Străinul este încadrat în noul loc de muncă în baza unui nou aviz de angajare obținut de angajator în condițiile prezentei ordonanțe.

Asa reiese din textul postat.