Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare terenuri ....
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare terenuri ....

Problema e in felul urmator.
12 Mostenitori am mandatat o persoana (reprezentant imobiliar nu s-a trecut firma p procura speciala pentru a ocolii fiscul), aceasta persoana primeste banii de la cumparator si se obliga prin procura notariala sa livreze cota parte celor 12 persoane care se vor prezenta la notar cu extrasul de cont pentru eliberarea contractului autentic .
Vi se pare ok ? sau ce solutie ar putea exista pentru a evita pierderea banilor.
Stiam ca daca nu se primesc banii putem anula contractul de vanzare cumparare.

Multumesc pentru ajutor si astept idei mai ales de la avocati
buna ziua!
pana cand mandatarul nu primeste chitanta descarcatoarede la mandanti, in sensul ca l-a predat pretul vanzarii, acesta ramane incarcat cu suma.
si daca acesta ramane incarcat cu suma...... un pic mai explicit va rog