Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chirie Boxa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chirie Boxa

Buna ziua!
Pe scara unde locuim, cativa vecini, ne-am facut boxe la subsolul blocului. in spatiile gata prevazute pt asa ceva (doar am montat usa). De curand un alt vecin, si-a incropit si el un fel de "boxa" , insa in afara spatiilor destinate pt asa ceva. Undeva intr-un colt, destul cat sa incomodeze accesul in 2 dintre boxe. Acum tot el - cel cu "boxa-n drum" e pus pe galceava si solicita ca toti cei cu boxe sa platim o chirie. Motiv este de fapt, un vecin, ce a ocupat singur o incapere de sub scara, de la parterul blocului.
Intrebarea mea este daca acest vecin pus pe "fapte bune" poate solicita legal aceste chirii.
Multumesc anticipat!
el poate solicita dar aprobarea o da adunarea generala prin vot majoritar.
Atat timp cat in proiectul tehnic imobilul de locuit in comun nu este prevazut cu spatii delimitate cu utilizatrea de boxe,interventia locatarilor de a inchide spatii pentru a depozita bunuri personale este in afara legi
ISU in astfel de situatii aplica sanctiuni pecuniare si impune dezafectarea subsolului tehnic al condominiului
Subsolul este prevazut deja (din constructie) cu spatii pt boxe. Noi doar am pus usile si am inchis acele spatii. Sunt la nr exact pe nr de apartamente.

ynocentta a scris:

Atat timp cat in proiectul tehnic imobilul de locuit in comun nu este prevazut cu spatii delimitate cu utilizatrea de boxe,interventia locatarilor de a inchide spatii pentru a depozita bunuri personale este in afara legi
ISU in astfel de situatii aplica sanctiuni pecuniare si impune dezafectarea subsolului tehnic al condominiului