Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ABUZ PRESEDINTE ASOCIATIE DE PROPRIETARI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ABUZ PRESEDINTE ASOCIATIE DE PROPRIETARI

Buna ziua ,

La mine in bloc fiecare si-a construit la subsolul blocului ,boxa dupa propiul plac , dupa ce am intrebat vecinii detinatori de boxe cum au procedat pentru amenajarea respectivei boxe, acestia mi-au raspuns ca pur si simplu si-au ales un loc care sa nu blocheze accesul la subsol si s-au apucat de amenajarea boxei . Dupa ce am discutat cu un meserias , am ales un loc , ia acesta m-a ajutat cu amenejarea boxei . Dupa o scurta perioada , m-am trezit cu presedintele asociatiei la usa , atragandu-mi atentia ca trebuia sa fac o cerere catre acesta , sa imi dea acceptul pentru amenajarea boxei . Am decis sa ma conformez , In luna Noiembrie 2018 am depus respectiva cerere, Pana astazi 06.03.2019 , nu am primit nici un raspuns la cererea mea . In urma cu doi am fost incarcat abuziv la intretinere , dupa nenumarate sesizari , nu am primit raspuns , iar dupa un an de asteptare , am depus plangere penala la politie , Dupa ce politia l-a chemat la audieri , s-a speriat si a rezolvat reglarea la intretinere,la urmatoarea plata a acesteia . Referitor la amenajarea boxei , nici unul dintre vecini nu detine o astfel de aprobare , din partea lui , ori a asociatiei . Ce este de facut cu acest individ , care se considera un mic " Dumnezeu " si procedeaza cum doreste cu locatarii din bloc , in speta expusa , cu mine ...

Va multumesc foarte mult !

Cu respect ,
Adrian B
va confruntati cu sitiatie delicata ,in conditiile in care orice autoritate va comunica ca presedintele de asociatie este membrul proprietar ales de catre adunarea generala a proprietarilor din condominiu
De multe ori acesti presedinti o data alesi in functie se comporta ca vatafii pe feuda ,sunt reticenti la problemele locatrilor,refuza sa solutioneze problemele acelora care au avut increderea sa ii aleaga
solutionarea...convocati adunare generala supuneti la discutie problema,aratati atitudinea presedintelui de asociatie,solicitati inlocuirea acestuia
Din punct de vedere legal,subsolul condominiului reprezinta parte comuna
Conform disp L nr 196/2018 proprietatii nu au dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Daca proiectul initial al condominiului nu prevede spatii delimitate cu utilizare drept boxe,,autoritatile in domeniu,in caz de sesizare,vor dispune dezafectarea boxelor si readucerea spatiului la forma anterioara interventiei neautorizate
ISU nu permite in subsolurile tehnice existenta de spatii delimitate neautorizat,utilizate drept boxe in care sunt depozitate bunuri personale cu potential factor risc
Multumesc pentru raspuns !