Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CEc ul =instrument de garantie??
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CEc ul =instrument de garantie??

CEC ul este instrument de garantie???
dosar in baza legii 64/95.........am 4 file cec investite cu formula executorie.......intrebarea mea este: Cec ul imi poate face creanta garantata????
daca da pe ce temei legal tre sa ma axez????
multumesc
Buna Monya! Ma tem ca filele de CEC pe care le detii nu pot fi considerate instrument de garantie a creantei in conditiile Legii nr. 64/1995. Iti spun acest lucru pentru ca in cazul in care detii o creanta impotriva unei societati aflate in stare de insolventa / reorganizare sau faliment recuperarea acesteia o vei putea face numai dupa inregistrarea acesteia in tabelul creantelor debitoarei respective.
Ca sa fiu mai explicita:
1. daca debitoarea este in reorganizare iti vei recupera creanta in ordinea stabilita prin graficul de plati cuprins in planul de reorganizare;
2. daca debitoarea se afla in procedura falimentului atunci iti vei recupera creanta in urma unui plan de distributie intocmit lichidatorul judiciar si aprobat de judecatorul sindic. Plata se va face in ordinea stabilita de art. 122 din Legea nr. 64/1995.

Cum in situatia ta creanta e "garantata" cu file CEC ma tem ca nu ai decat o simpla creanta chirografara pe care o vei obtine numai daca debitoarea are un patrimoniu destul de consistent.

In ceea ce priveste filele de CEC te-ai putea indrepta cu o actiune impotriva persoanelor fizice care au avut mandatul sa emita astfel de instrumente de plata "fara acoperire" (vezi art. 215 Cod Penal - Inselaciune) sau, mai ai o posibilitate de indreptare impotriva organelor de conducere ale debitoarei (vezi art. 137 sau 147 din Legea nr. 64/1995).

Sper ca te-am putut ajuta intr-un fel!
Multa bafta!
In principiu,ti-a raspuns antescriitoarea.
Dar daca te referi la fila CEC ca si instrument de garatare a platii sumei inscrise si nu ca instrument de plata efectiv-situatia se schimba putin.Daca e inceputa procedura din 64,esti un simplu creditor chirografar.CECul nu iti confera nici un privilegiu,vis-a-vis de celilati creditori.
In cazul in care CECul este eliberat ca si instrument de plata se poate incerca o plangere penala pt inselaciune.Daca este instrument de garantare(s-a eliberat initial o fila/file in alb,n-a fost introdus la termen,etc),atunci poti sa uiti de penal,fiindca solutia este unanim acceptata de practica:nu exista inselaciune raportat la momentul eliberararii filei,iar rezultatul este scoatere de sun UP,sau achitare.
Mai trebuie vazut cand a fost eliberat CECul/urile:Doamne feri sa fi eliberat CECul dupa inceperea procedurii din 64 si dupa ridicarea dreptului de administrare.....,ca atunci e groasa in ce-l priveste pe emitent-administratorul semnatar.
paulvm, utilizator
Creantele garantate pe Legea 64/95 republicata sunt ipotecile, garantiile mobiliare transcrise si sechestrele puse de finante si avas.
Cecurile in mod normal sunt instrumente de plata cu decontare imediata, prin ele neputand fi garantata nici macar efectuarea unei plati, desi am observat ca unele societati solicita file CEC drept garantie.