Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Marirea salariului din ianuarie 2019 se aplica daca ai ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Marirea salariului din ianuarie 2019 se aplica daca ai absolvit ca inginer intr-un domeniu(chimie-mediu) si lucrezi ca inginer in alt domeniu (automotive-ing mecanic) ?

E atat de interpretabila legea, la fel ca majoritatea legilor de la noi... De exemplu, daca am absolvit Politehnica, domeniul Ingineria Mediului la Facultatea de Chimie, si lucrez ca Inginer Mecanic in acte, ma incadrez la aceasta marire ? Multumesc!
Raportati-va si la textul de lege care nu prevede sintagma discutata mai sus ... Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem.
Da. Observ ca legea nu mentioneaza sa fie legatura intre domeniul studiat si domeniul de lucru. Ci doar sa fie vechime de cel putin 1 an in DOMENIUL STUDIILOR SUPERIOARE. Cu alte cuvinte daca lucrezi intr-un loc unde se cere facultate/master/doctorat adica studii superioare si ai o vechime de macar 1 an (aici sau la alt loc de munca ), iar tu ai terminat o facultate/master/doctorat, atunci beneficiezi de marire. Om trai si om vedea.
Multumesc frumos pentru implicare in discutie domnul Cornel Vasile si domnul Ionut.Ion . :)
Cornel Vasile, Consilier juridic