Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Poze personale pe instagram fără știrea persoanei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Poze personale pe instagram fără știrea persoanei

Bună seara!
Aș dori, vă rog, o îndrumare pentru o situație la școală cu elevi recalcitranți , care, pentru a se răzbuna pentru notele mici obținute la un test cu punctaje clare și barem de notare, au preluat de pe pagina de facebook pozele profesoarei respective fără știrea ei și le-au distribuit pe instagram, sub semnătura clasei respective. Care sunt consecințele acestei fapte? Ce cale s-ar putea urma? Ce poate face profesoara pentru a se apăra de agresivitatea lor la oră, ei perturbând ora în mod continuu? Mulțumesc!
Chemati parintii la scoala.
Se poate deschide proces pentru folosirea fara drept a pozelor si sa se ceara despagubiri dar nu stiu daca este indicat sa procedati asa.
Chemati parintii la scoala.
Se poate deschide proces pentru folosirea fara drept a pozelor si sa se ceara despagubiri dar nu stiu daca este indicat sa procedati asa datorita faptului ca le sunteti profesoara...si nu sub aspect juridic unde in opinia mea puteti castiga procesul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc frumos pentru promptitudine și sfaturi!