Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notarea in cartea funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notarea in cartea funciara

Notarea unui contract de inchiriere notarial si prelungit prin act sub semnatura privata in Cartea Funciara, va obliga si dupa expirarea termenului, la respectarea clauzelor? Ex: va vinde doar chiriasului, va "negocia" valoarea investitiei in caz de refuz cumparare, etc. Si daca dupa expirarea termenului, proprietarul nu-si manifesta intentia de vanzare, si nicio alta, se poate beneficia de retentie? Multam!
Clauzele asumate de catre parti in contractul delocatiune opereaza strict termenul asumat in contract
Inclusiv valoarea investitiei acceptate? Sarut mana.
Cum pot recupera banii cheltuiti, daca nu pot beneficia de dreptul de retentie?
Multumesc.
Niciun raspuns, va rog?