Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de 6 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de 6 ani

Ce pensie minima sau ajutor social voi primi, conform noii legi din 2021, la un stagiu de cotizare de 6 ani, 8 luni si 4 zile, in 2030 cand voi iesi la pensie?
MinaLumi, utilizator
Trebuie să ai minim 15 ani. Până în 2030 ai timp să cotizezi mai mult de 15 ani. Cei care au lucrat sub 15 ani nu pot beneficia de nici un fel de pensie la limită de vârstă.
Dapix, utilizator
Nici macar o indemnizatie sociala?
Pensia socială sau Indemnizația socială o primesc pensionarii care au ajuns la vârsta de pensionare și au doar 15 ani vechime în muncă.

De asemenea legea va da dreptul celor care au lucrat 10 ani să mai cumpere 5 ani pentru a se putea pensiona cu stagiul minim de 15 ani.
Dapix, utilizator
Daca cumpar acum 3 ani si 4 luni, sub legea actuala, pt a insuma un stagiu de 10 ani (am contractul incheiat cu casa de pensii, dar neachitat inca), voi mai putea cumpara inca 5 ani, sub noua lege din 2021 pt a face stagiul minim de 15 ani?
MinaLumi, utilizator
Sub oricare lege veche sau nouă, se poate cumpăra maxim 5 ani. Deci trebuie să aveți 10 ani lucrați ca apoi prin cumpărarea celor 5 să atingeți pragul minim de cotizare de 15 ani.

Doar așa veți putea avea parte de pensia minimă socială care din 2021 va fi de 853 lei.

Și legea actuală în vigoare acum, tot 15 ani prevede stagiul minim de cotizare. Mâine dacă ați avea vârsta de pensionare, vă trebuie minim 15 ani pentru a putea ieși la pensie.
Dapix, utilizator