Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de 6 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de 6 ani

Ce pensie minima sau ajutor social voi primi, conform noii legi din 2021, la un stagiu de cotizare de 6 ani, 8 luni si 4 zile, in 2030 cand voi iesi la pensie?
MinaLumi, utilizator
Multumesc pt raspunsuri. In concluzie, nu are niciun rost sa cumpar 3 ani si 4 luni sau chiar 5 ani, ca tot nu insumez cei 15 ani minim necesari pt pensia minima. Corect? Iar cei 5 ani de facultate (facuta la zi) nu se vor adauga ca perioada asimilata dacat daca am stagiul minim de 15 ani? Asta am inteles din noua lege.
MinaLumi, utilizator