avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 166 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumparare vechime
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumparare vechime

Am facut 5 ani de facultate la zi. Am un stagiu de cotizare de 6 ani si 8 luni. Am incheiat un contract cu casa de pensii de 3 ani si 4 luni (neachitat inca, urmeaza pana la sfarsitul anului) intrucat conform legislatiei actuale, poti cumpara vechime chiar daca nu ai stagiul minim de cotizare de 15 ani si deasemenea se pot adauga anii de facultate ca perioada asimilata. Dar conform noii legi care va intra in vigoare in 2021, pt. a putea cumpara vechime si pt. a beneficia de adaugarea anilor de facultate va trebui sa ai stagiul minim de cotizare de 15 ani. Intrebarea mea este: vechimea cumparata in 2018 va mai fi valabila in 2021 cu noua lege? Iar in 2021 mi se va considera ca am doar 10 ani vechime ( ( 6,8 efectuati + 3,4 cumparati) si deci tot nu voi avea stagiul minim pt. pensia minima?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:55, 13 Decembrie 2018
Vechimea cumparata in 2018 va fi valabila in 2021 cu noua lege, intrucat legea noua nu poate avea efect retroactiv.
Am inteles. Multumesc! Dar cu cei 5 ani de facultate cum ramane? In prezent se pot adauga la cei 10, ca sa iasa stagiul minim de 15 ani, dar din 2021 voi ramane tot cu 10 ani vechime?
Ultima modificare: Miercuri, 12 Decembrie 2018
MinaLumi, utilizator
In 2021.veti avea 15 ani ... v-am explicat mai sus .
Scuze. Am uitat sa precizez un lucru: voi intra la pensie de limita de varsta in 2030, cand noua lege va fi demult in vigoare (si daca nu apare alta intre timp). Am inteles ca legea nu are efect retroactiv in privinta cumpararii de vechime, dar acest lucru se aplica si in privinta adaugarii celor 5 ani de facultate la o vechime de 10 ani, pt. a insuma stagiul minim de 15 ani? Multumesc frumos pt. raspuns! (e ultimul de care am nevoie). M-ati ajuta foarte mult!
Ultima modificare: Joi, 13 Decembrie 2018
MinaLumi, utilizator
In situatia dvs., nu cred ca se va aplica .....dvs iesiti in 2030 cand ar fi in vigoare noua lege. Insa intrebati , in scris, si la CNPP.
Ultima modificare: Joi, 13 Decembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu de 6 ani MinaLumi MinaLumi Ce pensie minima sau ajutor social voi primi, conform noii legi din 2021, la un stagiu de cotizare de 6 ani, 8 luni si 4 zile, in 2030 cand voi iesi la pensie? (vezi toată discuția)
As dori sa stiu daca, conform legii actuale sau celei care va ... MinaLumi MinaLumi As dori sa stiu daca, conform legii actuale sau celei care va fi adoptata in curand, voi beneficia de pensia sociala de 1000 lei (in prezent), in cazul in care ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! as dori sa stiu daca, conform noii legi a pensiilor ... MinaLumi MinaLumi Buna ziua! As dori sa stiu daca, conform noii legi a pensiilor nr. 127/ 2019 (care va intra in vigoare pe 1 sept. 2023), anii de facultate (5 ani) si perioada ... (vezi toată discuția)