Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incepand cu data de 01.04.2001
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incepand cu data de 01.04.2001

Buna ziua,
Daca am de la angajator adeverinta ca am lucrat in conditii speciale dupa 01.04.2001 se ia in calcul ca perioada lucrata in grupa a 2a de munca cu toate drepturile ce decurg din aceasta?Mai este nevoie de altceva?
Multumesc.
Pentru a fi avuta in vedere la CJP, adeverinta primita trebuie sa respecte modelul din anexa 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare.
Adeverinta se emite pentru perioade strict nominalizate si poate fi emisa numai daca s-au respectat prevederile legale din perioada respectiva - intocmire de catre firma documentatii anuale, necesare, obtinere avize, anual, de la ITM/Inspectia muncii, nominalizare anuala, personal, prin documente interne ale firmei.
Daca adeverinta spune ca ati lucrat in conditii speciale dupa 01.04.2001 nu va fi luata in calcul de catre CJP pentru grupa a 2-a de munca.
Buna ziua,
I-mi cer scuze,am gresit este vorba de conditii deosebite si nu conditii speciale.
Va rog sa-mi spuneti daca se poate lua in calculul reducerii varstei de pensionare si cu cat.
Multumesc.
Precizati:
Sexul, luna si anul nasterii
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta