Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... MODIFICARI CODUL MUNCII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

MODIFICARI CODUL MUNCII

Buna ziua,
s-a modificat codul muncii?
am auzit ca ar fi modificari in luna noiembrie 2009.
Nicio lege nu intra in vigoare de la data publicarii in Monitorul Oficial .... Legea respectiva, potrivit art.78 din Constitutie, intra in vigoare la data de 16 noiembrie 2009. ;)

P.S.
cred c-ar fi mai bine sa nu mai dezinformam pe cei care ne cer ajutorul :)
Imi cer scuze, ai dreptate freeelis
Am ramas setata pe o idee falsa (data publicarii)
:bow:
Constitutie:
ARTICOLUL 78
Legea se publică în Monitorul Oficial al României şi intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.
sau art. 11 din Legea privind normele de tehnica legislativa pentru elaborarea actelor normative, Legea nr. 24/2000, republicata ;)
lamuriti-ma si pe mine, va rog.
cum ramane cu art.4 al.1 din OG2/2001 aprobata prin Legea 180/2002?
Dispozitiile din actele normative prin care se stabilesc si se sanctioneaza contraventiile intra in vigoare in termen de 30 de zile de la data publicarii, iar in cazul hotararilor consiliilor locale sau judetene, punerea in aplicare se face si cu respectarea conditiilor prevazute la art. 50 alin. (2) din Legea administratiei publice locale nr. 215/2002