Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul maternal

Buna seara!am 3 copii si am intrat in concediu de maternitate de la unu la celălalt ca ii diferența de 1 an intre ei..acuma cea mică face 2 ani.daca merg la munca primesc ceva ajutor social..ca avem familie numeroasa.,?,sau ii ceva varianta sa merg la munca înainte să facă fetita 2 anișori.. Mulțumesc!
OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte”.

Prin urmare, daca reveniti la munca cu cel puțin 60 zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, veti mai primi din partea statutului stimulentul de insertie - 650 lei.