Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare coplatitor credit Prima Casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare coplatitor credit Prima Casa

Buna ziua,

In urma cu 2 ani, am achizitionat un apart prin creditul Prima Casa cu fostul iubit, el avand calitatea de coplatitor, iar eu de titular.
De curand ne-am despartit, si am decis de comun acord ca partea lui de credit sa fie preluata de actualul meu iubit. Precizez ca nu am fost casatoriti.
Va rog sa ma ajutati cu detalii referitoare la intreaga procedura, tot ce trebuie intocmit, daca este necesar un act de vanzare-cumparare intre cei doi coplatitori.
De asemenea, precizez ca am convenit sa ii ofer jumatate din valoarea bunurilor achizitionate impreuna cu el, si as dori sa ma informati daca va trebui sa intocmesc vreun act referitor la suma de bani pe care urmeaza sa o ofer.

Va multumesc,
O zi frumoasa!
Trebuie incepute negocierile cu banca. Banca are dreptul si nu obligatia sa accepte schimbarea unui codebitor.
Bogdan Costache, Avocat
Si care ar fi conditiile favorabile pentru acceptarea schimbarii codebitorului?
In principal trebuie ca noul codebitor sa îndeplinească anumite condiții de bonitate / solvabilitate. Fiecare banca are condiții specifice in aceasta privinta. Trebuie luat legatura cu reprezentantii bancii pentru mai multe detalii.