Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Investigatii suplimentare RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Investigatii suplimentare RCA

Buna ziua,

La data de 26.11.18 am fost implicat intr-un accident rutier. In data de 27.11.18 dosarul a intrat in investigatii suplimentare.
Citind, LEGE nr. 132 din 31 mai 2017 privind asigurarea obligatorie, la art. 21, alin. (3) scrie: "Rezultatul motivat al investigaţiilor se comunică părţii prejudiciate în termen de 3 zile lucrătoare de la finalizare, dar fără a depăşi termenul prevăzut la alin. (1).", iar la alin.(1) mentioneaza "În termen de 30 de zile de la data înaintării cererii de despăgubire de către
asigurat ori de către partea prejudiciată"
Pana in acest moment au trecut 42 de zile fara sa primesc niciun fel de raspuns.
Ce pot sa fac si care este termenul maxim legal in care acestia trebuie sa solutioneze cazul?

Multumesc anticipat!
Intentia asiguratorului de a efectua investigatii suplimentare se notifica pagubitului in termen de 5 zile de la data deschiderii dosarului de dauna.. Nerespectarea acestei prevederi decade asiguratorul din dreptul de a face investigatii suplimentare si este obligat sa plateasca despagubirea.
ing. Ioan Ciobanu
Am fost notificat, iar de la notificare au trecut 45 de zile. As dori sa stiu care este termenul maxim legal pt. solutionare. Multumesc!
Termenul de 5 zile, se calculează în functie de data în care a fost pus la posta sau data la care l-am primit?

Ioan Ciobanu a scris:

Intentia asiguratorului de a efectua investigatii suplimentare se notifica pagubitului in termen de 5 zile de la data deschiderii dosarului de dauna.. Nerespectarea acestei prevederi decade asiguratorul din dreptul de a face investigatii suplimentare si este obligat sa plateasca despagubirea.
ing. Ioan Ciobanu