avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Investigatii suplimentare RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Investigatii suplimentare RCA

Buna ziua,

La data de 26.11.18 am fost implicat intr-un accident rutier. In data de 27.11.18 dosarul a intrat in investigatii suplimentare.
Citind, LEGE nr. 132 din 31 mai 2017 privind asigurarea obligatorie, la art. 21, alin. (3) scrie: "Rezultatul motivat al investigaţiilor se comunică părţii prejudiciate în termen de 3 zile lucrătoare de la finalizare, dar fără a depăşi termenul prevăzut la alin. (1).", iar la alin.(1) mentioneaza "În termen de 30 de zile de la data înaintării cererii de despăgubire de către
asigurat ori de către partea prejudiciată"
Pana in acest moment au trecut 42 de zile fara sa primesc niciun fel de raspuns.
Ce pot sa fac si care este termenul maxim legal in care acestia trebuie sa solutioneze cazul?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Razvan1405 , utilizator 22:21, 29 Iunie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intentia asiguratorului de a efectua investigatii suplimentare se notifica pagubitului in termen de 5 zile de la data deschiderii dosarului de dauna.. Nerespectarea acestei prevederi decade asiguratorul din dreptul de a face investigatii suplimentare si este obligat sa plateasca despagubirea.
ing. Ioan Ciobanu
Am fost notificat, iar de la notificare au trecut 45 de zile. As dori sa stiu care este termenul maxim legal pt. solutionare. Multumesc!
Termenul de 5 zile, se calculează în functie de data în care a fost pus la posta sau data la care l-am primit?

Ioan Ciobanu a scris:

Intentia asiguratorului de a efectua investigatii suplimentare se notifica pagubitului in termen de 5 zile de la data deschiderii dosarului de dauna.. Nerespectarea acestei prevederi decade asiguratorul din dreptul de a face investigatii suplimentare si este obligat sa plateasca despagubirea.
ing. Ioan Ciobanu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare accident rutier, vatamare corporala alextss alextss Buna ziua, sa luam un caz cum ar fi următorul. Persoana vatamata a fost victima a unui accident rutier aflandu-se in mașina șoferului vinovat ... (vezi toată discuția)
Despăgubire nici 9.000 de euro la daună totală mașină hybrid de un an, cumpărată cu 29.521 de euro. cum s-a depreciat așa mult? AndreeeaV AndreeeaV Bună seara In urma unui accident m am ales cu masina avariata eu fiind partea vatamata;După aproape 3 saptamani cei de la asigurări au venit si au ... (vezi toată discuția)