Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am o fata de 14 ani, foarte rebelă, cu care nu pot ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am o fata de 14 ani, foarte rebelă, cu care nu pot comunica. Credeți că poliția mă poate ajuta cumva?

Am o fata de 14 ani,foarte rebela.Am fost cu ea la psihoterapeut.Isi face diverse conturi...,vb cu diferiti indivizi,iar eu nu am acces.Credeti ca politia ma poate ajuta cumva?sau ce pot sa fac sa nu ajunga prada celor rau intentionati.
Poate nu e o persoana potrivita, incercati cu altul.
Sincer, daca o enerveaza terapeutul chiar nu vad de ce sa continuati acolo. Schimbati.

Cred ca e o chestiune de abprdare, nu e una legala... Ea va arata ca e ca ea, normal, e adolescenta. E ok asta, e ok sa o intelegeti, sa ii apreciati inventivitatea, adolescentii mereu cauta apreciere si independenta.
Sigur, e ok sa ii spuneti ca unele exagerari in a dovedi pot sa ii intunece ratiunea, ca e bine sane gandim bine daca facem pentru noi ce facem, ea pare sa faca pentru dv. cumva, ii lipseste ceva poate, nu stiu.
De aceea cred ca e nevoie de consiliere si nu de sfaturi legale.

In privinta pedepsei, aceasta nu prea merge la varsta ei, o enerveaza mai mult. Si nu prea sunt adulti cu o rabdare si o perseverenta mai mari decat ale unui copil. Un razboi cu ea nu e ok, eu spun sa ii cereti ei o solutie. Uite, asta e grija mea, asta e ce spune legea sa fac eu, asta spune sa faci tu. Hai sa incepem o relatie noua, spune tu cum sa facem, cum sa avem incredere unii in altii, ca familie, cum sa nu stau cu amenintarea ca vei pati ceva si totusi tu sa ai o libertate asa cum simti ca o vrei acum.
Nu stiu, cam asa ceva, negociati.

Pentru situatii extreme sunt aplicatii de urmarire a dispozitivelor, poate sunt mai indicate decat confiscarea. Sau poate nu stie ce pericole reale sunt, poate ar trebui sa le vada concret, sa mergeti la un seminar despre ele, nu stiu, sa gasiti o modalitate de a o face constienta. Nu imi pare ca reactioneaza atat de diferit de ceilalti adolescenti.
Nu ii mai luati doamnă nici un instrument că nu rezolvați nimic, cel mai bine vă schimbați dumneavoastră atitudinea față de ea, cu iubire si intelegere se pot schimba multe. Copilul dumneavoastra cauta iubire si intelegere, stiu ca veti spune că va iubiti copilul (este ceva normal) dar iubirea trebuie arătată, încercați să ii fiti prietenă, căutați să faceți cât mai multe activități cu ea printre care si navigarea pe net, evitați pe cat posibil să o certați. Prea puțin timp petrecut cu copilul, lipsa afecțiuni si critica duc la un copil răzvrătit, sfatul meu este sa mergeți si dumneavoastră la terapeut pentru a învață cum să va tratați copilul, cum să ii fiți prietena. Dacă luptati impotriva ei veți pierde, eu le-am arătat fetelor mele foarte multe lucruri rele (ex: fete rapite, fete păcălite de iubiți lor, duse in strainatate, sechestrat si bătute pentru a face ce vor ei) in mediul pe care copii il agreează adică pe internet, am gasit reportaje si le-am arătat cat de periculoasă poate fi lumea in care trăim.
Sănătate multă!

Nicole85 a scris:

I-am luat telefonul dar face rost pe la scoala.Este un copil care invata bine,iar la terapie nu vrea sa mai mearga ,pe motiv ca o enerveaza terapeutul

gi-jane2 a scris:

poate ca ar trebui sa ii luati instrumentele.
mergeti in continuare la terapie.

Shakur28, utilizator