avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 140 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Societate comercial - vanzare teren - se aplica TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Societate comercial - vanzare teren - se aplica TVA?

O societate comerciala a achizitionat in 2018 un teren de la o persoana fizica, fara TVA.
Nu s-a investit, inafara de achizitie, in respectiva proprietate nici un banut.
Daca in 2019 se vinde terenul se aplica TVA? Mentionez ca societatea este platitoare de TVA.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform Cod Fiscal art 292 (2) Următoarele operațiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:

f) livrarea de construcții/părți de construcții și a terenurilor pe care sunt construite, precum și a oricăror altor terenuri. Prin excepție, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcții noi, de părți de construcții noi sau de terenuri construibile. În sensul prezentului articol se definesc următoarele:

1. teren construibil reprezintă orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa construcții, conform legislației în vigoare;


Norme:

(6) În aplicarea art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, calificarea unui teren drept teren construibil sau teren cu altă destinație, la momentul vânzării sale de către proprietar, rezultă din certificatul de urbanism.


La livrarea catre o persoana inreg in scop de TVA se poate aplica taxare inversa.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Ianuarie 2019
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vânzare teren între persoane juridice mdogaru27@yahoo.com mdogaru27@yahoo.com Buna ziua. Care este regimul de TVA aplicabil la vanzarea unui teren intre doua persoane juridice? Multumesc. (vezi toată discuția)
Vanzare teren cata8 cata8 Buna ziua, Am si eu o intrebare: o societate platitoare de tva vinde un teren alte societati platitoare de tva. Operatiunea este purtatoare de tva ? va ... (vezi toată discuția)
Terenurile intravilan agricol sunt purtatoare de tva pentru persoana fizica? tedydumitru tedydumitru Buna seara!! Am vandut in 2014,terenuri intravilan agricol,de peste 110.000 eur...Va trebui sa platesc la ANAF,TVA DE 24% si C.A.S,daca am contract de munca ... (vezi toată discuția)