Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Societate comercial - vanzare teren - se aplica TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Societate comercial - vanzare teren - se aplica TVA?

O societate comerciala a achizitionat in 2018 un teren de la o persoana fizica, fara TVA.
Nu s-a investit, inafara de achizitie, in respectiva proprietate nici un banut.
Daca in 2019 se vinde terenul se aplica TVA? Mentionez ca societatea este platitoare de TVA.
Conform Cod Fiscal art 292 (2) Următoarele operațiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:

f) livrarea de construcții/părți de construcții și a terenurilor pe care sunt construite, precum și a oricăror altor terenuri. Prin excepție, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcții noi, de părți de construcții noi sau de terenuri construibile. În sensul prezentului articol se definesc următoarele:

1. teren construibil reprezintă orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa construcții, conform legislației în vigoare;

Norme:

(6) În aplicarea art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, calificarea unui teren drept teren construibil sau teren cu altă destinație, la momentul vânzării sale de către proprietar, rezultă din certificatul de urbanism.

La livrarea catre o persoana inreg in scop de TVA se poate aplica taxare inversa.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc