Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... permis retinut de 4 ani , cu dovada fara drept de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

permis retinut de 4 ani , cu dovada fara drept de conducere

buna seara. in data de 28.02.2015 in jurul orei 04:30 am plecat inspre casa , urcand in automobilul meu impreuna cu inca 3 prieteni. locatia din care am plecat eram mai multe persoane. iar 2 au decis sa plece pe jos. ulterior in drum spre casa am oprit in drept cu cei 2 pentru ai ruga sa urce sa ii las acasa. acestia refuzant, cele 2 persoane erau intr-o stare de ebrietate destul de avansata . acesta fiind motivul pentru care doreau sa mearga pe jos. pentru a-si mai revenii.( zona din care am plecat era cet, avand o oarecare frica , ca la acea ora sa ii las pe cei 2 pe jos in starea in care se aflau.) cei 2 refuzand. iar unu dintre ei asezanduse pe capota mea. la insistente mele a coborat. au sustinut in continuare ca ei vor sa mearga pe jos. am inchis geamul. si am demarat incet. neuitanduma in spate. (aici fiind greseala mea) neasigurandu-ma ca ce-i 2 s-au urcat pe portbagajul meu .dupa aproximativ 200 metri cei din masina mi-au spus ca ei sunt pe portbagajul meu si unul din ei a cazut. ( nu cel care se urcase pe capota, cealalta persoana cazand) persoana era intr-o stare foarte avansata de ebrietate . in momentul in care am fost anuntat am tras masina pe dreapta si am coborat sa vad ce s-a intamplat. am vazut situatia ca este destul de grava si am sunat la 112. aveam 19 ani si permisul de doar 7 luni.. fiind speriat de ce s-a intamplat nu am dat informatia completa la ambulanta spunand doar ca a cazut si s-a lovit la cap. in momentul in care a venit ambulanta. am lasat masina la 50m parcata( am scoso de pe carosabil pentru a nu incurca circulatia) si am urcat in taxiu impreuna cu persoanele aflate in masina si cea care era impreuna cu vatamatul pe portbagaj si am plecat la spital. pentru a putea oferii orice forma de ajutor necesara. din data intamplarii pana pe data decembrie 2018. am fost acuzat pentru vatamare si parasirea locului accidentului. in decembrie s-a clasat vatamarea. dar parasirea locului inca o am cap de acuzare. dar de 4 ani nu am dreptul de a condce. am recunoscut in declaratii si sustin in continuare greseala pe care am facut-o. dar nu mi se pare corect ca de 4 ani sa nu am drept de conducere si sa nu fii fost trimis inca in instanta. dosarul plimbanduse de la sectia 5 la rutiera si tot asa in tot acest timp.avocatul sustinand ca am posibilitatea de o suspendare a permisului de inca 5 ani dupa terminarea procesului. si o suspendare de cel putin 6 luni.
imi puteti da un sfat va rog?
o parere. ce este de facut in aceasta situatie?
am aflat la o varsta frageda ca stresul este cea mai grea boala care te distruge treptat
la varsta de 14 ani am suferit o interventie chirurgicala care a constatat prin extirparea unui rinichi. am fost si sunt afectat emotional din ambele puncte de vedere.
Salut. Ai declarat ca a cazut de pe masina ta sau nu?
Vei avea permisul suspendat si nu vei avea drept de conducere pana in clipa in care dosarul se va inchide definitiv. Exista si posibilitatea ca sa primesti si o suspendare pe inca o perioada. Sau e posibil sa nu mai primesti nimic. Dar la ce ai relatat exista posibilitatea anulari permisului pt conducere cu pasageri in stare de ebrietate pe capota. Succes
In declaratii este totul pas cu pas. Declaratia mea si a martorilor fiind identice cu realitatea. Singura declaratie diferita era a celui care a cazut de pe masina care sustinea ca a fost batut . In locu unde s-a intamplat accidentul erau si camere de filmat dar a durat 4 ani derularea casetei ,dupa 4 ani s.a dovedit ca nu a fost batut si mi-a clasat vatamarea corporala. .

anticoade a scris:

Salut. Ai declarat ca a cazut de pe masina ta sau nu?

Angajati-va avocat specializat in infractiuni rutiere care sa ocupe de cazul dvs. Exista posibilitatea sa va adresati judecatorului de drepturi si libertati cu o contestatie in ceea ce priveste durata procesului penal. Cititi art. 488^1 c.p.p. si urm.
Multumesc pentru sfat. Am sa caut avocat pentru cazuri rutiere. Dumneavoastra imi puteti recomanda pe cineva?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Angajati-va avocat specializat in infractiuni rutiere care sa ocupe de cazul dvs. Exista posibilitatea sa va adresati judecatorului de drepturi si libertati cu o contestatie in ceea ce priveste durata procesului penal. Cititi art. 488^1 c.p.p. si urm.