Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie de hrana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie de hrana

Buna ziua, daca ma poate lamurii cineva cu privire la acordarea acestei indemnizatii. Mai exact care este regimul de acordare in institutile publice. Eu lucrez intr-o institutie ce se afla in subordinea consiliului local si nu primesc aceasta indemnizatie pentru ca s-a dat o dispozitie in care se invoca art.9 din oug.90/2018 in care scrie ca institutile publice nu acorda indemnizatie de hrana si alte beneficii, iar a doua zi s-a dat oug 91/2017 in care se specifica in art.18 acordarea acestor indemnizatii. Daca ma poate lamurii cineva in legatura cu legalitatea acestei actiuni. Multumesc
iniminis, utilizator
Se pare ca indemnziatia se va acorda incepand cu 01.01.2019, potrivit OUG 114/2018.
Pentru noi se pare ca nu se acorda deloc, conform dispozitiei date.
De aceea voiam sa stiu daca este legal.
Legea 153/2017 prevede clar ca se acorda cu decembrie 2018, dar OUG 114/2018 prevede : În perioada 2019-2020, personalul din cadrul instituțiilor și autorităților publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006, cu modificările și completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanțare și de subordonare, inclusiv activitățile finanțate integral din venituri proprii, înființate pe lângă instituțiile publice, beneficiază de vouchere de vacanță în conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 8/2009 privind acordarea voucherelor de vacanță, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 94/2014, cu modificările și completările ulterioare, precum și de indemnizația de hrană prevăzută la art. 18 din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare.
Am inteles, problema esta ca din aparatul de specialitate in subordinea cui ne aflam nu prea se tine cont nici de legea 153/2017 nici de oug 114/2018 ci doar de oug 90/2017 in care scrie ca nu se acorda indemnizatia de hrana, cu toate ca in oug 91/2017 aparuta la o zi distanta zice ca se acorda. Conform dispozitiei date nimeni din subordinea consiliului local nu va primi indemnizatie de hrana in anul 2019.
OUG 91/2017 nu aplicabila privind indemnizatia de hrana, atat timp cat exista OUG 114/2018