Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... comitetul de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

comitetul de bloc

Buna ziua, un membru din comitetul de bloc nu poate sa exercite atributiunile din motive medicale. Poate sa imputerniceasca pe un membru asociatiei sa-l reprezinte in sedintele comitetului de bloc?
Nu exista aceasta optiune potrivit legii nr. 196/2018, cu exceptia presedintelui niciun membru din comitet nu isi poate delega atributiile unei persoane care nu a fost aleasa,
Iar presedintele isi poate delega atributiile numai altui membru de comitet.
Articolul 56
(1) (...) Președintele poate delega, pentru cel mult 90 de zile pe an, atribuțiile sale unui membru al comitetului executiv, fără a fi exonerat de răspundere juridică.
Dispozitiile in vigoare nu prevad posibilitatea ca reprezentantul echipei manageriale a asociatiei de proprietari aflat in imposibilitate sa -si exercite atributiile sa mandateze,sa aleaga inlocuitor
Competenta alegerii membrilor comitetului executiv apartine exclusiv adunarii generale
@ynocentta, la cine va ganditi cand va referiti la
reprezentantul echipei manageriale a asociatiei de proprietari?

Reprezentantul respectiv este presedintele iar acesta isi poate delega atributiile altui memebru din comitet.
Utilizatorul intreba daca un membru din comitet isi poate delega atributiile altui proprietar, acest lucru nu se poate, si le poate delega eventual presedintelui, altui memebru din comitet, dar aceasta optiune nu este prezentata in lege, in consecinta, nu se poate aplica.
cyan, moderator
Multumesc