Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva pfa cu norma de venit
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva pfa cu norma de venit

sunt pfa cu norma de venit, depasesc 35.000 euro venituri la mine se aplica trecerea la platitor de tva? eu nu tin contabilitate, cei cu norma de venit nu sunt obligati la tinerea contabilitatii, cum e in cazul meu?
da, se va aplica trecerea la TVA la depasirea plafonului conform Codului fiscal Art. 153: Înregistrarea persoanelor impozabile în scopuri de TVA
b)dacă în cursul unui an calendaristic atinge sau depăşeşte plafonul de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), în termen de 10 zile de la sfârşitul lunii în care a atins sau a depăşit acest plafon;
Art. 152: Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1)Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 1251 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie, poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire