Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Ce forma legala pot folosi pentru freelancing?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Ce forma legala pot folosi pentru freelancing?

Intentionez sa incerc sa lucrez in regim freelance, insa nu am experienta cu acest mod de lucru si nici nu exista momentan vreun proiect concret pe care as lucra. Practic, vreau mai intai sa vad daca e fezabil.

Exista vreo forma legala prin care as putea plati taxele cuvenite pe niste eventuale venituri obtinute ca persoana fizica?

Nu stiu daca voi avea succes in sensul acesta si timpul nu imi permite sa infiintez un PFA sau SRL pentru ceva atat de incert.
Sa infiintati un PFA va ia cateva zile si asta e bine s-o faceti doar in momentul cand aveti ceva concret. Va rog sa cititi la adresa [ link extern ]
In regula, dar pana atunci, exista vreun soi de declaratie care sa acopere legal situatia prezentata?
Nu.
george-neagu, moderator