Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul in constructii OUG 114 neclaritati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul in constructii OUG 114 neclaritati

Un agent economic care are CAEN principal in lista precizata in OUG 114 dar care nu indeplineste criteriul celor 80% din cifra de afaceri in acest domeniu, are OBLIGATIA sa majoreze salariile angajatilor la 3000 lei (platind evident obligatiile integral) ?
caraman60, utilizator
E cam greu sa ai activitatea de baza din lista si sa ai mai putin de 80% cifra de afaceri.Dar daca e asa , nu exista obligativitatea.

Buna ziua, daca Activitatea principala a societatii este de distributie energie, iar unul dintre codurile CAEN enumerate in Actul Constitutiv este dintre cele enumerate in domeniul constructiilor, dar fara sa presteze efectiv activitate specifica si nici nu indeplineste criteriul celor 80 % din cifra de afaceri, se aplica obligatia de majorare salarii angajati societate la 3000 lei si alte prevederi din domeniul constructiilor precizate in OUG 114?multumesc.
GianinaL, utilizator
Pana la noi dispoziții legislative, vi cifra de afaceri, se aplica obligatia de majorare salarii angajati societate la 3000 lei si alte prevederi din domeniul constructiilor precizate in OUG 114.