Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... evaluare risc ssm - grupuri sensibile la risc specific
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

evaluare risc ssm - grupuri sensibile la risc specific

la noi i unitate este realizata evaluarea de risc SSM insa nu s-a tinut cont de grupurile sensibile la risc. Va rog sa-mi spuneti cum se poate realiza evaluarea de risc ssm si pentru grupurile sensibile la risc
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Sunt 5 etape, pentru evaluarea factorilor de risc de accidentare si imbolnavire profesionala:
1. Identificarea factorilor de risc (a pericolelor):
– delimitarea postului de lucru
– constituirea echipei de evaluare
– analiza în teren şi identificarea factorilor de risc (instrument de lucru: Liste de factori de risc)
2. Evaluarea riscurilor
– stabilirea consecinţei maxime previzibile asupra organismului uman (instrument de lucru: Liste cu consecinţele maxime posibile)
– stabilirea clasei de gravitate (instrument de lucru: grile cu clase de gravitate)
– stabilirea clasei de frecvenţă (instrument de lucru: grile cu clase de frecvenţă )
– stabilirea nivelurilor de risc parţiale (scala nivelurilor de risc)
– calculul nivelului de risc global pe post de lucru
3. Ierarhizarea riscurilor şi stabilirea măsurilor de prevenire şi protecţie (formular: Fişă de măsuri propuse)
4. Implementarea măsurilor (decizii luate pentru elaborarea planului de prevenire şi protecţie)
5. Monitorizarea aplicării măsurilor şi reevaluarea (control intern).
Rezultatele evaluării riscurilor sunt consemnate în două documente centralizatoare:
– fişa de evaluare a riscurilor;
– fişa de măsuri propuse.
Rezultatele evaluării riscurilor la posturile de lucru stau la baza elaborării planurilor de prevenire și protecție.
Se reia procedura de evaluare pentru toate locurile de munca avand in vedere grupurile sensibile la risc specific.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art. 35 Grupurile sensibile la riscuri specifice, cum ar fi femeile gravide, lehuzele sau femeile care alăptează, tinerii, precum şi persoanele cu dizabilităţi trebuie protejate împotriva pericolelor care le afectează în mod specific.
-Art. 36 Angajatorii au obligaţia să amenajeze locurile de muncă ţinând seama de prezenţa grupurilor sensibile la riscuri specifice.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Buna ziua,
Stimate domn ma intereseaza si pe mine daca este prevazut sau reglementat undeva in legea 319/2006, ca odata ce exista dosarul SSM si SU pentru o institutie trebuia facuta o revizuire a dosarului odata la 4 ani ?
Va multumesc cu deosebit respect.

POPA GHEORGHE a scris:

Se reia procedura de evaluare pentru toate locurile de munca avand in vedere grupurile sensibile la risc specific.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art. 35 Grupurile sensibile la riscuri specifice, cum ar fi femeile gravide, lehuzele sau femeile care alăptează, tinerii, precum şi persoanele cu dizabilităţi trebuie protejate împotriva pericolelor care le afectează în mod specific.
-Art. 36 Angajatorii au obligaţia să amenajeze locurile de muncă ţinând seama de prezenţa grupurilor sensibile la riscuri specifice.

Trebuia sa deschideti o discutie noua.
In lege nu exista o mentiuine referitoare al dosar ssm si respectiv dosar su. In schimb exista prevederi care reglementeaza activitatile in domeniu, activitati care sunt permanente, nu ocazionale sau la anumite intervale de timp.
Sunt unele documente intocmite, revizuibile - instructiuni proprii, planuri de masuri, plan de pregatire, etc. - care se revizuiesc ori de cate ori este nevoie.
In certificare de calitate/ mediu/ securitate si sanatate ocupationala se pot stabili anumite intervale de timp la care se fac revizii obligatorii ale documentelor intocmite.
Va multumesc pentru raspuns.