Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrare in drepturi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrare in drepturi

La eliberarea certificatului de mostenitor ,unul dintre mostenitori nu este de acord cu vanzarea bunurilor din moriv ca are prea putin(el avand cel mai mic procent).ce se poate face ?multumesc
Daca el nu semneaza nu se vinde.
Va fi necesar un proces foarte probabil.Pentru un raspuns exact ar trebui sa mergeti cu actele la avocat.
Nu v-a spus notarul?
Era bine sa fi rezolvat tot prin proces si nu sa mai pierdeti vremea acum cu un proces.
Daca ati fi consultat un avocat anterior de a merge la notar lucrurile ar fi fost mult simplificate sub aspectul duratei rezolvarii problemei.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
La inceput a fost de acord ,pana a iesit CM ..aveti idee ce verdict s-ar da in instanta?
Este vorba de bunuri indivize.
Poti sa vinzi cota indiviza si sa il lasi pe celalalt mostenitor sa se spele pe cap cu noul proprietar.

Spune-i ca ori alege sa negocieze cu tine, care esti ruda si esti rezonabila ori pe viitor va trebui sa discute cu noul proprietar al cotei indivize.

Desigur ca poti sa vinzi cotitatea pe care o detii.
Nu exista nicio restrictie.
Daca ii oferi lui sa iti cumpere partea si refuza atunci nu ai alta solutie decat sa vinzi altcuiva cota pe care detii.

Nu e nevoie de niciun proces pentru vanzarea directa a cotei.

Daca vrei partaj, DA. Se face cu proces deoarece presupun ca nu va fi de acord cu partaj la notar.
Dar nu ai nevoie de partaj, poti vinde direct cota indiviza.

De asemenea, nu ai nevoie de acordul celorlalti coindivizari ca sa vinzi cota parte pe care o detii.

Nu e usor sa gasesti cumparator pentru o cota indiviza, dar daca o dai la un pret bun sunt persoane care cumpara astfel de cote si pe care apoi lichideaza prin partaj sau pot intra in stapanirea imobilului prin dreptul de acces in imobil.

Gandeste-te ca daca o vinzi, noul proprietar are dreptul de a intra automat in casa si sa doarma acolo, ca un bun proprietar. Are dreptul sa inchirieze, are toate drepturile, etc.

Eu cred ca daca vei explica cum poti sa iti realizezi dreptul in acest fel, vor ajunge la o solutie rezonabila.

Ori iti rascumpara cota, ori poti vinde cota, ori se vinde tot imobilul si se repartizeaza contravaloarea conform cotei. Ultima varianta e cea mai buna deoarece asigura venitul cel mai mare.
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Putin probabil sa gasiti cumparator al unei cote sau gasiti, dar nu vveti obtine cat valoreaza cota dvs pt ca cel care cumpara isi ia in calcul un proces si timpul pierdut..
Daca alegeti calea instantei, cereti iesirea din indiviziune.. sa vi se atribuie imobilul si sa ii dati sulta pt cota sa.
Incercati sa il lamuriti.. sau mergeti impreuna la un avocat sau la un mediator..ca oricum ar fi , el numai cota aia mica o are, ca nu se poate opune iesirii din indiviziune, adica lucrurile nu raman asa doar ca vrea el sa beneficieze de mai mult decat are.. ca daca ajungeti in instanta si pierde procesul, va plati si cheltuieli de judecata.. adica tot ce ati dat- avocat, taxa de timbru, expertiza etc.
gi-jane2, moderator