Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendarea CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendarea CIM

Ma puteți ajuta va rog.!!! Am suspendat un contract in data de 16.01.2019 pe 3 luni (concediu fără salar) fara ai modifica salariul minim înainte . Dar In data de 7.01.2019 am întocmit actele adiționale si au fost semnate de angajați cu privire la modificarea salariului, doar ca incă nu am făcut modificarile in Revisal, Pot sa ii modific salariul și angajatului cu contractul suspendat??? Am făcut o greșeală ca am suspendat contractul pe salariul vechi???? Va rog sa ma lamuriti.
Multumesc.
Din data de 16.01.2019

Cornel Vasile a scris:

Nu aveti cum sa-i modificati salariul , decat daca efectuati pasii de mai sus.

Suspendarea c.i.m. de cand este?

Opinia mea este ca trebuie sa urmati pasii de mai sus ... astfel incat sa i se majoreze salariul si persoanei in cauza.

Modificarea ati efectuat-o in baza actelor aditionale?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da. In baza actelor adiționale eliberate și semnate de angajați in data de 07.01.2019.

Cornel Vasile a scris:

Opinia mea este ca trebuie sa urmati pasii de mai sus ... astfel incat sa i se majoreze salariul si persoanei in cauza.

Modificarea ati efectuat-o in baza actelor aditionale?

Actele aditionale trebuiau incheiate inainte de 01.01.2019, conform art,.17 alin.5 C.mun.

Prin urmare, daca in 07.01.2019, a fost semnat actul aditional, inseamna ca acesta isi producea efecte la data de 16.01.2019 cand s-a suspendat c.i.m. .
Nu aveam cum sa fac actele adiționale înainte de 01.01.2019. OUG 411 se publicase in data de 28.12.2018 și firma noastră era in concediu.( 24.12.2018-04.01.2019 am fost in concediu) ( noi ne încadram la salar de 3000 lei)
Art.17 alin. 5 are și excepții. Așa am încheiat actele adiționale in data de 07.01.2019 in prima zi de lucru. Dar am făcut o greșeala mare.!!! Încă nu am făcut modificarile salariilor in Revisal, spunând ca mai am timp pana in data de 30.01.2019 .....
și am suspendat acel contract fără ai face modificarile salariului înainte. Mâine fac modificarile in Revisal tuturor angajaților. Credeți ca pot sa ii modific și salariul angajatului cu contractul suspendat ??
Sau sa urmez pasii scriși de dumneavoastră: Anulare suspenadare, modificare salar, și sa refac suspendarea contractului tot cu acea data de 16.0.2019?? Sper sa pot sa fac din nou suspendarea cu data de 16.01.2019 in Revisal :(
PaulaArdelean34, utilizator