Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit venit microintreprindere.
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit venit microintreprindere.

La Societate care in luna octombrie 2018 a avut un salariat si pe 26.10..a incetat CIM,cum se calculeaza impozitul la trim.IV. cu cota de 3% sau 1% pentru Luna Octombrie.Plateste la trimestru.
Cu multumiri.
3%.

Cod Fiscal:

(5) În cazul în care, în cursul anului fiscal, numărul de salariați se modifică, cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) se aplică în mod corespunzător, începând cu trimestrul în care s-a efectuat modificarea, potrivit legii. Pentru microîntreprinderile care au un salariat și care aplică cota de impozitare prevăzută la alin. (1) lit. a), al căror raport de muncă încetează, condiția referitoare la numărul de salariați se consideră îndeplinită dacă în cursul aceluiași trimestru este angajat un nou salariat cu respectarea condiției prevăzute la alin. (6).
Ioan Petru Butariu, Contabil