Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Impozit pe salariu la persoanele cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Impozit pe salariu la persoanele cu handicap

Persoanele cu handicap mediu accentuat, cât impozit pe salariu trebuie sa plătească? Multumesc!
Codul fiscal
Art.60 - Scutiri
Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:

a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;

a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;

b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);

c) pensii;

d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;
....

In speta, nu se retine impozit pe venitul din salariu.
Multumesc pentru raspuns, dar mie mi se opreste si mi s a spus ca s a schimbat legea.Pana anul trecut, sau cam asa ,nu mi se oprea.Au fost niste discutii despre cei care lucrau in it si persoanele cu handicap, iar cei de la personal mi au spus ca s a schimbat legea si mi opresc impozit pe o anumita suma de bani.Fluturasul de salariu cuprinde doar venitul brut, venitul net,si darile: Sanatate, CAS asigurat, cotizatii..si Salariul tarifar real, salariul de baza, salariul orar.Nu scrie nimic de impozit.Ce pot face in acest caz? Va multumesc, imi sunteti de un real folos!
Codul fiscal din care am citat nu a fost modificat ...