avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Impozit pe salariu la persoanele cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Impozit pe salariu la persoanele cu handicap

Persoanele cu handicap mediu accentuat, cât impozit pe salariu trebuie sa plătească? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:12, 22 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Codul fiscal
Art.60 - Scutiri
Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:

a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;

a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;

b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);

c) pensii;

d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;
....

In speta, nu se retine impozit pe venitul din salariu.
Multumesc pentru raspuns, dar mie mi se opreste si mi s a spus ca s a schimbat legea.Pana anul trecut, sau cam asa ,nu mi se oprea.Au fost niste discutii despre cei care lucrau in it si persoanele cu handicap, iar cei de la personal mi au spus ca s a schimbat legea si mi opresc impozit pe o anumita suma de bani.Fluturasul de salariu cuprinde doar venitul brut, venitul net,si darile: Sanatate, CAS asigurat, cotizatii..si Salariul tarifar real, salariul de baza, salariul orar.Nu scrie nimic de impozit.Ce pot face in acest caz? Va multumesc, imi sunteti de un real folos!
Codul fiscal din care am citat nu a fost modificat ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe depozit bancar cernatlarisa cernatlarisa Exista vreo facilitate pt. persoana cu handicap în ceea ce privește impozitul pe depozitul bancar (reducere/ scutire, etc.)? Multumesc, (vezi toată discuția)
Scutire la impozitul pe venitul din inchiriere Cornel1991 Cornel1991 Buna ziua , Din ce stiu eu persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe profit . Detin un imobil si vreau sa il inchiriez declarand ... (vezi toată discuția)
Impozit dividende persoane cu handicap koty_eu koty_eu Buna ziua, Sunt incadrat ca si persoana cu handicap in Gradul 2 si detin o firma, un SRL. Doresc sa stiu daca sunt scutit sau nu de la plata impozivtului ... (vezi toată discuția)