Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am vrut să scot niște bani de la ATM dar nu am ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am vrut să scot niște bani de la ATM dar nu am reușit, doar mi s-au afișat niște liniuțe pe ecran, iar cei de la bancă susțin că tranzacția a fost efectuată cu succes. Ce aș putea face ca să îmi recuperez banii?

Buna ziua ,
La ATM-ul unei banci din Bucuresti am incercat sa scot niste banii , atm-ul mi-a afisat niste liniute pe ecran , nu am primit chitanta cu vreun mesaj si nici nu mi-a fost returnata suma ceruta. Acest lucru s-a intamplat in jur de ora 19 cand era banca inchisa.
A 2-a zi cand am fost la banca se pare ca in rapoartele lor apare ca tranzactia a fost efectuata cu succes( banii au fost scosi ,nu apare nimic pe minus) .Le-am solicitat sa se uite pe camera pentru a vedea ca nu mi-a returnat niciun ban bancomatul,insa au refuzat .Cei de la banca insista ca nu a avut nicio problema bancomatul , ca suma nu este pe plus la ei si ca nu exista nicio problema.Ce as putea face ca sa imi pot recupera banii aceia ?
Cei de la banca mi-au zis sa fac plangere la politie ,insa pe extras apare ca eu as fi scos banii aceia.
In aceasi zi eu am avut 2 tranzactii :una in jurul orei 18 , cand am reusit sa scot banii dupa mai multe incercari si alta in jurul orei 19 care a esuat .(cea detaliata mai sus).
Mentionez ca bancomatul lor pare sa fi avut niste probleme pentru ca eu am tot incercat de 3 zile sa scot banii si primeam erori , imi spunea ca e invalid cardul , dupa ce reincercam il lua si apoi mi-l scotea afara . Am si anuntat pe cineva din banca dar ei mi-au raspuns sec : ca nu a mai anuntat nimeni probleme la bancomat.
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Acel bancomat nu are camera video ?
Nu stiu daca merita un proces costurile, dar macar la Protectia Consumatorului va puteti adresa. In principiu banca nu va efectuat un serviciu retinandu-va niste bani. Discutati cu un avocat daca chiar merita.
Depuneti reclamatie la Politie cat mai curand posibil, sunt singurii care au dreptul sa solicite si sa ridice probele video pt bancomat. Atentie, cf GDPR inregistrarile video se sterg automat dupa o.perioada, deci solicitati ca ancheta politiei sa se desfasoare cat mai curand posibil. Depuneti reclamatie si la banca -la centrala lor- iar apoi la autoritatea de protectie a consumatorilor, ANPC.

crinadragomir a scris:

Buna ziua ,
La ATM-ul unei banci din Bucuresti am incercat sa scot niste banii , atm-ul mi-a afisat niste liniute pe ecran , nu am primit chitanta cu vreun mesaj si nici nu mi-a fost returnata suma ceruta. Acest lucru s-a intamplat in jur de ora 19 cand era banca inchisa.
A 2-a zi cand am fost la banca se pare ca in rapoartele lor apare ca tranzactia a fost efectuata cu succes( banii au fost scosi ,nu apare nimic pe minus) .Le-am solicitat sa se uite pe camera pentru a vedea ca nu mi-a returnat niciun ban bancomatul,insa au refuzat .Cei de la banca insista ca nu a avut nicio problema bancomatul , ca suma nu este pe plus la ei si ca nu exista nicio problema.Ce as putea face ca sa imi pot recupera banii aceia ?
Cei de la banca mi-au zis sa fac plangere la politie ,insa pe extras apare ca eu as fi scos banii aceia.
In aceasi zi eu am avut 2 tranzactii :una in jurul orei 18 , cand am reusit sa scot banii dupa mai multe incercari si alta in jurul orei 19 care a esuat .(cea detaliata mai sus).
Mentionez ca bancomatul lor pare sa fi avut niste probleme pentru ca eu am tot incercat de 3 zile sa scot banii si primeam erori , imi spunea ca e invalid cardul , dupa ce reincercam il lua si apoi mi-l scotea afara . Am si anuntat pe cineva din banca dar ei mi-au raspuns sec : ca nu a mai anuntat nimeni probleme la bancomat.
Va multumesc!