Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declarare contract inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declarare contract inchiriere

Buna ziua,
Ce anume trebuie sa fac ca si proprietar locuinta dup ce inchei contractul de inchiriere, astfel incat sa fiu in regula din toate punctele de vedere?

Venitul din chirie imi poate afecta indemnizatia de crestere copil?
Nu mai este obligatoriu sa îl înregistrați la anaf. Dacă ați făcut contract cu cineva caruia i se decontează chiria atunci îl puteți înregistra.
Vă înregistrați în spațiul virtual de pe portalul anaf. Urmați pașii și apoi va dau cei de la anaf o parola. Completați declarația unica cu toate datele din contract. La venituri treceți din cedarea folosinței... În cote forfetare de venit. Dacă valoare pe an este pana în 12 salarii minime nu sunteți obligata la plata cass și Nici cas ci doar a impozitului de 10% aplicat la valoare de 60% a totalului de venituri. Indemnizația încetează dacă valoarea contractului de chirie este de circa 3000 lei pe an (de 3 ori cuantumul indemnizației minime pe tara)