avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot să măresc pensia ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot să măresc pensia ?

Salut, sunt un om cu dizabilități și aș vrea să știu dacă pot mări pensia de handicap de gradul 1 ?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 17:07, 19 Noiembrie 2019
Ce formă de venit aveți?
1. Pensie de boală?
sau,
2. Indemnizație de handicap?
Indemnizatie de handicap.

Dapix a scris:

Ce formă de venit aveți?
1. Pensie de boală?
sau,
2. Indemnizație de handicap?

Indemnizația de handicap este în sumă fixă, și stabilită în funcție de gradul de încadrare în handicap.

Astfel:
500 lei pentru gradul - GRAV;
375 lei pentru gradul - ACCENTUAT;
60 ;ei pentru gradul - MEDIU;

Astfel că nu aveți ce mărire să cereți, deoarece cuantumul pentru fiecare grad de încadrare este fix pentru toți beneficiarii.
Ultima modificare: Marți, 19 Noiembrie 2019
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre indemnizația handicap costel01 costel01 Buna seara. As vrea sa stiu indemnizația minima de handicap,în luna ianuarie v-a fi tot 640 ron ?va multumesc anticipat. O seara buna (vezi toată discuția)
Poprire pensie handicap grad 1 de 1600 ron Bilciu Liviu Bilciu Liviu Pensia de handicap a mamei este gradul 1 grav cu asistent personal, pensia de handicap este de 1600 de lei. si de luna aceasta executorii judecatoresti Golt ... (vezi toată discuția)
Pensie pe caz de boala si handicap Luminița S. Luminița S. Buna ziua.In iunie 2016 am fost diagnosticata cu tumora san cu gradul 1 de malignitate si metastaza limfonodulara acuma stanga.Am urmat tratamentul cuvenit ... (vezi toată discuția)