Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot să măresc pensia ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot să măresc pensia ?

Salut, sunt un om cu dizabilități și aș vrea să știu dacă pot mări pensia de handicap de gradul 1 ?
Ce formă de venit aveți?
1. Pensie de boală?
sau,
2. Indemnizație de handicap?
Indemnizatie de handicap.

Dapix a scris:

Ce formă de venit aveți?
1. Pensie de boală?
sau,
2. Indemnizație de handicap?

Indemnizația de handicap este în sumă fixă, și stabilită în funcție de gradul de încadrare în handicap.

Astfel:
500 lei pentru gradul - GRAV;
375 lei pentru gradul - ACCENTUAT;
60 ;ei pentru gradul - MEDIU;

Astfel că nu aveți ce mărire să cereți, deoarece cuantumul pentru fiecare grad de încadrare este fix pentru toți beneficiarii.
Dapix, utilizator