Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... dauna totala
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

dauna totala

in 23.12.2018 am facut un accident de masina, in urma caruia cei de la [EDITAT] au considerat ca masina este dauna totala. si au scos-o la licitatie iar acum imi spun ca nu-mi mai pot da banii ca sa mi-o repara in regie proprie, . daca eu vreau sa-mi opresc masina si sa o repar de ce sunt fortata sa o vand?
Ioan Ciobanu, Expert judiciar
Buna ziua,

Legea RCA
Art. 14 (2) În cazul daunei totale economice, asigurătorul evaluează vehiculul avariat, printr-un sistem de evaluare specializat sau prin documente emise în condiţiile legii pentru a-i determina valoarea de piaţă din momentul premergător evenimentului. Păgubitul poate opta pentru reparare până la valoarea de piaţă a vehiculului, calculată în urma evaluării, sau pentru soluţionarea cazului ca daună totală prin plata diferenţei dintre valoarea de piaţă a vehiculului şi valoarea epavei.