Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Daună totală în urma unui accident: asigurătorul ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Daună totală în urma unui accident: asigurătorul mi-a dat de ales între 8000 de lei și scoaterea epavei la licitație. Există un site unde se pot urmări aceste licitații?

In urma unui accident, asigurătorul a declarat paguba totala si mi-a evaluat masina la 8000 RON. Mi s-a comunicat ca, daca aleg sa nu repar masina cu suma primita, aceasta va fi scoasa la licitatie pt a se stabili valoarea epavei si valorea maxima de despagubire.Cand am intrebat care este termenul legal in care ar trebui sa primesc un raspuns oficial si daca exista un site oficial pe care se poate urmari aceasta licitatie, asigurătorul nu a stiut, sau nu a vrut, sa imi dea un raspuns.Ce stiti in acest sens? Care este termenul legal in care trebuie sa primesc un raspuns oficial? Exista un site pe care se pot urmari aceste licitatii? Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,

Societatile de asigurare utilizeaza o platforma de licitatii pentru auto avariate la care nu aveti acces.

Societatile de asigurare asteapta oferte pentru "epave" un timp rezonabil (pentru a determina valoarea de piata auto avariat) - termenul trebuind sa se inscrie in termenul legal de solutionare a dosarului de dauna.

In cazul in care ei nu primesc oferte sau ofertele nu le convin, cel mai probabil va evalua epava la 25% din valoarea de piata a autovehiculului de la data accidentului.
Daca nu avem acces la platforma atunci cum/cine cumpara o epava?
De obicei epavele se vand pe autosel.ro. Dvs nu vedeti cine cumpara. Doar dealerii si societatile care au ca scop vanzarea masinilor acces la acea platforma. Dar ar trebui sa scrie in polita casco cat valoreaza epava.
Care este ratiunea pentru care site-ul autosel.ro nu este public ? Ce se mai fura prin tertipurile astea ? Atunci ce fel de licitatie este asta ?
Buna seara,

Site-ul autosel poate fi accesat doar de potentiali cumparatori (parcuri de dezmebrari, service-uri, dealeri, etc.) in baza unui abonament (acum 1 an era aprox 500ron/luna). Este cel mai mare si din acest motiv este folosit de societatile de asigurari, in acest fel (in urma unei licitatii) se stabileste valoarea de piata a epavei. Dvs ca persoana fizica nu aveti ce sa vedeti acolo. Daca va simtiti nedreptatit, puteti face reclamatie la ASF, care va verifica modul in care s-a facut licitatia (chiar verifica, nu se joaca, cel putin in zona asigurarilor). Va rog sa cautati in forum subiecte similare in care s-a discutat problema evaluarii/subevaluarii/supraevaluarii epavelor