Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... se poate sa pierd custodia copilului ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

se poate sa pierd custodia copilului ?

dintr-o relatie de concubinaj a rezultat un copil ,care are acum 1an si 4 luni
-concubina a plecat cu copilul la mama ei care totodata este si agent procedural
-concubina nu are venit in afara de alocatia de 2 mil lei vechi
-mama ei la care sta, are poprire pe salar fiind datoare la mai multe banci
-fratele concubinei care sta in acelasi imobil a fost dat afara de la locul de munca deoarece a fost gasit cu TBC
-tatal concubinei a fost condamnat si a facut puscarie pentru INCEST,a violat 2 surori mai mari ale concubinei
-nu au nici un act de spatiu,acolo unde locuiesc
-este igrasie si mucagai pe pereti si tavan

eu stau la parintii mei,unde am si adresa din buletin, la casa la curte,cu 3 camere,
bucatarie,camara,plus anexe,
sint angajat cu carte de munca

SI CU TOATE ACESTEA,TOTI AVOCATII CU CARE AM VORBIT,MI-AU DAT SANSE DE 50/50

se poate asa ceva ?
va rog sa ma sfatuiti ce sa fac ?
multumesc
In general, copilul se incredinteaza spre crestere si educare mamei, mai ales in cazul dvs., cand este mic, 1 an si 4 luni. DAR... acest lucru nu este obligatoriu. Daca veti face dovada in instanta ca minorul rezultat din relatiile de concubinaj traieste in acele conditii descrise de dvs., este posibil sa va fie incredintat. Deci, introduceti cerere de incredintare minor, aduceti toate dovezile spuselor dvs. si...mult succes!
nu am cum sa demonstrez eu toate lucrurile spuse,deoarece nu am acces la cazierul "socrului",nici la fluturasul cu salarul "soacrei".si nici la fisa medicala a "cumnatului"
dar instanta ar putea ?
din moment ce eu am sesizat toate aceste a,instanta nu poate cerceta ?
nu imi raspunde nimeni ?
In instanta aveti obligatia de a dovedi cele spuse de dvs., nu o sa va faca instanta probele! In afara de inscrisuri, la care nu aveti acces, asa cum spuneti, mai exista si alte probe, cum ar fi martori, ancheta sociala, interogatoriul. Deci, nu porniti la drum cu gandul ca nu veti castiga!