Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara comunitate! Cu speranța că mă poți ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara comunitate! Cu speranța că mă poți ajuta, vă ...

Bună seara comunitate! Cu speranța că mă poți ajuta, vă relatez problema mea. Fratele mamei a trăit în concubinaj prin anii '50 cu o doamna. Nu au avut copii. În 2002,a fost eliberat un titlu de proprietate pe numele amândurora cu o suprafață de teren de doua ha. Casa în în care au trăit nu mai exista, unchiul făcându-și singur doua camarute, care acum sunt ruine. Au decedat toți, unchiul, mama, concubina. Moștenitori, eu și fratele meu din partea mamei, iar din partea concubinei, câțiva nepoți de frate. Ce fel de acțiune ar trebui să introduc în instanță::succesiune, iesire din indiviziune, partaj? Din cercetări preliminare, nepoții concubinei spun că nu vor veni la tribunal, unii fiind plecați la munca în străinătate. Vă mulțumesc!
Succesiune.