Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Suprafata construita
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Suprafata construita

Buna ziua, daca fac o camera tehnica la parterul casei, cu acces din interior, practic ca orice alta camera a casei, pentru centrala, puffer, rack comunicatii, tablou electric si automatizari, etc... aceasta va fi calculata la pot, caci la cut am gasit informatii ca nu.
extras dintr-un raspuns gasit pe site:
in cadrul cut
Nu se iau in calculul suprafetei construite desfasurate: suprafata subsolurilor cu inaltimea libera de pana la 1,80 m, suprafata subsolurilor cu destinatie stricta pentru gararea autovehiculelor, spatiile tehnice sau spatiile destinate protectiei civile, suprafata balcoanelor, logiilor, teraselor deschise si neacoperite, teraselor si copertinelor necirculabile, precum si a podurilor neamenajabile, aleile de acces pietonal/carosabil din incinta, scarile exterioare, trotuarele de protectie;

Va multumesc.
Ati mentionat ca faceti " o camera tehnica la parterul casei " . Fiind inca o suprafata pe care o adaugati si in special le parter, ea modifica pot-ul.
imi cer scuze dar nu am inteles intrebarea/afirmatia: Ati mentionat ca faceti...? Eu intreb daca pe proiectul care il depui la primarie pentru autorizatia de constructie ai declarata o camera tehnica, care firesc este sa fie situata la parter, acea camera intra in pot?
serpisor83, utilizator