Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... SUSPENDARE PERMIS AUTO
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

SUSPENDARE PERMIS AUTO

Un sofer este inregistrat de aparatul radar aflat în mișcare cu o viteza in localitate de 103 km/h = amenda si suspendarea permisului pe o perioadă de 90 de zile.
În procesul verbal de constatare a contraventiei nu este menționat tipul/modelul aparatului radar și nici omologarea acestuia.
Daca se contesta pv pt faptul ca sunt incalcate prevederile art. 109 alin. (2) din OUG 195/2002 sunt sanse de castig?
Nu e caz de nulitate daca acestea exista dar nu sunt mentionate.
Daca nu exista, nu le pot prezenta in instanta da, se poate anula.
Politia nu este obligata sa prezinte nici un act si nici sa mentioneze asa ceva in procesul verbal, cum nu este obligata nici sa prezinte la constatarea contraventiei inregistrarea faptei.
Ati fost sanctionat pentru incalcarea art. 121 alin 1 din HG1391/2006 (regulamentul de aplicare a codului rutier).
In baza alin 2 din acelasi articol, care spune ca astfel de contraventii se probeaza cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic, sunteti indreptatit sa cereti ca intimatul sa depuna la dosar (daca faceti plingere contraventionala):
- inregistrarea video a faptei
- copie dupa certificatul de verificare metrologica in termen (se verifica la un an) al aparatului radar
- copie dupa certificatul de operator radar al celui ce v-a inregistrat
- copie dupa manualul de utilizare a echipamentului respectiv
Ce ar fi trebuit sa fie mentionat in PV este numarul masinii pe care era instalat radarul ( MAIXXX), pentru ca aparatele radar sunt montate unic pe masini MAI si apare acel numar in certificatul de verificare metrologica.
Certificatul de omologare este unic (la sute de aparate existente in tara) si nu trebuie prezentat si mentionat de catre politie, nu poate fi verificat metrologic altfel.