Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Decadere parinteasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Decadere parinteasca

Buna seara,
Fata mea are aproape 4 ani, tatal ne-a parasit de la 2 luni a plecat in strainatate, dupa care eu cand avea fata aproape 2 ani mi-am facut o noua relatie, divortand de sot, si facand cu actualul sot un alt copil.Problema este ca fostul sot ne trimite pensie alimentara, fata o vede o data pe an cand vine in tara, nu prea e interesat de copil. Intrebarea mea este daca il pot decadea de tot din drepturile parintesti? Cuscodia copilului e la mine.
Buna seara,
Domiciliul minorului s-a stabilit la mama dar exercitarea autoritatii parintesti este comuna.
Ma indoiesc ca veti putea decade din drepturile parintesti.
Problema e ca va trimite pensia alimentara ?
Nu inteleg, trimite sau nu trimite ?
Nu il puteti decadea din drepturile parintesti.